- Książki - fiction - Sprawdź
Sprawdź
Status: brak
Premiera: 08 czerwca 2018
Wydanie: brak informacji
Formaty: papier
Seria: brak
Cykl: brak

Sprawdź


  • Ola Jankowska


„Sprawdź” dotyka tematu niewygodnej – określanej często jako nienaturalna, „nieestetyczna w obrazku” – miłości gejowskiej. Jest próbą pokazania, iż związkami homoseksualnymi rządzi dokładnie  taki sam rodzaj iskrzenia, jaki pozornie zarezerwowany jest dla relacji heteroseksualnych.

To, momentami prowokacyjna, opowieść o ludziach oraz łączących ich relacjach. Ale relacjach szczególnych. Takich, których nie można jednoznacznie sklasyfikować jako: miłość, przyjaźń, więzy rodzinne, nienawiść. Wszystko w nich bowiem stale się miesza. Bohaterowie nie są sztampowi, z pewnością jednak są normalni. Czymkolwiek owa „normalność” by nie była.

Pomimo lekkiej osnowy kryminalnej, książka w rzeczywistości stanowi studium rozmaitych ludzkich emocji. Po pierwsze, ujawnia rozterki dojrzałego mężczyzny, który niezależnie od swojej odważnej przeszłości seksualnej, zakochuje się po raz pierwszy w życiu. Po drugie, pokazuje złożony problem wypełniania przez młodego homoseksualistę oczekiwań innych ludzi, jego wikłania się w zobowiązania, które są zobowiązaniami dalece ponad siły.

„Sprawdź” zwraca uwagę na fakt, iż droga do „wyjścia z szafy” nie musi być drogą przez mękę oraz, że zawsze jest na nią właściwy czas. Dojrzewanie do tego, kim się jest, pokazanie światu własnej natury i osobowości zależy natomiast od kilku kluczowych elementów: odpowiedniego bodźca,bezwzględnej szczerości względem siebie samego oraz autentycznej przemiany wewnętrznej, rzeczywistej chęci zmiany.

Książka sugeruje, że miłość, choć piękna, nie otwiera nas jeszcze na szczęście i wspólne życie u boku ukochanej osobyale też, mimo popełnienia bolesnych błędów, całkowicie na nie nie zamyka.

Dobre zakończenia nie istnieją, ponieważ życie toczy się od etapu do etapu. Jeden etap kończy się pomyślnie, drugi niepomyślnie, a jeszcze kolejny zwyczajnie się zawiesza. Istnieją zatem po prostu zakończenia.

„Sprawdź” chwilami staje się również głosem w sprawie stanu współczesnej kultury i kondycji zanurzonego w niej człowieka. Bohaterowie prezentują wyraziste poglądy, pozwalając tym samym potencjalnym czytelnikom na skonfrontowanie się z nimi i podjęcie własnych rozważań.

Opowieść cechuje swoboda i lekkość w podejściu do – wcale nie lekkiego – tematu.


Ola Jankowska

Z wykształcenia jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa. W 2012 roku obroniła pracę doktorską pt. „Nowe przestrzenie kultury codzienności (na przykładzie centrów handlowych)”. Przez pewien czas prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Teraz nie prowadzi nawet samochodu. Prywatnie jest mamą 6-letniego Maksa, żoną Artura, kobietą zakochaną w słowie pisanym... oraz zdeklarowaną entuzjastką t ę c z y. Nie lubi o sobie mówić, ponieważ nie przepada za autoprezentacją. Nigdy nie wie, ani od czego zacząć, ani na czym skończyć. Gdyby jednak musiała odpowiedzieć na pytanie, jaka jest, pewnie odpowiedziałaby jakoś dziwnie, np. tak: „Normalna. Nie noszę szpilek, bo nie mogę, ale gdybym mogła, nosiłabym je do bojówek i tiszertu. Albo do dżinsów, w których praktycznie śpię. Nie lubię makijażu. Gdy już muszę, podkreślam oczy. Moje ulubione barwy to wojskowe (a może po prostu wojenne?) oraz denim. Lubię biżuterię, ale w pojedynczych egzemplarzach. I zdecydowanie nie lubię, gdy błyszczy. Kocham jaśminową herbatę”.

więcej