- Autorzy - Lucyna Olejniczak - Wywiady i artykuły
Lucyna Olejniczak

Lucyna Olejniczak

Autorka książek: „Dagerotyp. Tajemnica Chopina”, „Wypadek na ulicy Starowiślnej” i „Jestem blisko”. Po powrocie z USA napisała powieść „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela”, którą w lutym 2013 roku wydało Wydawnictwo Czarno na białym.


Logo tytułu prasowego

Amerykański sen. Ziścił się?

Ziemia obiecana. Kraj mlekiem i miodem płynący. Arkadia. Przez lata tak była postrzegana Ameryka przez większość europejczyków z bloku wschodniego. Lucyna Olejniczak pracowała jako opiekunka w USA. Po latach postanowiła opisać swoje doświadczenia. Czy spełnił się jej amerykański sen?

więcej
Logo tytułu prasowego

Żałuję, że nie stać mnie było na zostanie w Polsce - Ameryka widziana z fotela opiekunki

Do Ameryki za chlebem. 25 lat temu USA były dla Polaków jak Ziemia obiecana. Ponad dwie dekady po wyjeździe do Stanów Lucyna Olejniczak wraca do swoich przeżyć opisując je w książce. Jak w jej przypadku wygląda bilans zysków i strat dwóch lat spędzonych w Chicago?

Z polskiej perspektywy wyjazdy zarobkowe do Stanów wyglądały prosto, łatwo i przyjemnie. Na miejscu wcale nie było tak kolorowo, a do ciężkiej pracy dochodziła jeszcze tęsknota za bliskimi i problemy z odnalezieniem się w nowych realiach. Wiele osób zamiast zyskać, traciło, a przywiezione dolary przypłacało rozwodami, zerwanymi kontaktami z dziećmi, alkoholizmem. W prawie każdej polskiej rodzinie jest ktoś kto, jak autorka wspomnień "Opiekunka czyli Ameryka widziana z fotela", słał swego czasu paczki z USA do Polski.

więcej
Aktualności

20
czerwca

„Żaba w papilotach” już na CD

Już można kupić płytę z nagraną książką Marii Biłas–Najmrodzkiej i Elżbiety Narbutt.

więcej

08
czerwca

„Pod górę” na CD

„Pod górę” Ewy Kołodziej można kupić też na płycie CD. Do posłuchania podczas wakacyjnych podróży samochodem jak znalazł.

więcej

05
marca

„Bigos w papilotach” już na CD

Już można kupić płytę z nagraną książką Marii Biłas–Najmrodzkiej i Elżbiety Narbutt.

więcej